Чи справедливі тарифи на воду в Чопі ?
Як уже писав раніше «МЧ» в Закарпатському обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету України знаходиться на розгляді справа відносно Чопського комунального підприємства житлово-комунального господарства «Тиса» у зв’язку з наявністю в його діях ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Так, підприємство нараховувало мешканцям міста плату за послугу з централізованого водовідведення за тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету Чопської міської ради 29.03.2013р. №17 не повідомивши про зміну тарифів не менше, ніж за 15 днів.
Але як з’ясувала редакція «МЧ» це не перше порушення прав споживачів зі сторони МКП ЖКГ «Тиса».
В редакцію «МЧ» звернувся мешканець міста Наталевич В.В., який повідомив, що Закарпатське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України прийняло до розгляду його заяву про необґрунтовано завищені тарифи на водопостачання в місті.
Редакція «МЧ» подає частину заяви мовою оригіналу та відповідно фотокопію даних документів:
« Я проживаю в квартирі за адресою м. Чоп, проспект Залізничників, 1/26.
Суб’єктом природних монополій, що здійснює надання комунальних послуг, в тому числs централізованого водопостачання, на території м. Чоп є МКП ЖКГ «Тиса».
Згідно рішення Виконавчого комітету Чопської міської ради № 218 від 25.10.2007 р. (Додаток № 2) МКП ЖКГ «Тиса» затверджено тариф на послуги центрального водопостачання в розмірі 1,78 грн. за 1 метр кубічний.
При цьому згідно Розрахунку вартості послуги централізованого водопостачання по МКП ЖКГ «Тиса» (додаток № 3), який став однією з підстав для прийняття вищезазначеного рішення, тариф включає прямі матеріальні витрати на оплату праці (згідно штатного розкладу працівників МКП ЖКГ «Тиса» з 01.04.2007 р.) та інші операційні витрати, згідно яких здійснюються витрати на оплату праці бригадира та 4 операторів насосно-фільтрувальної станції (включаючи обов'язкові платежі та відрахування), а також на аварійно відновлювальні роботи насосно-фільтрувальної станції загальною сумою 77 715,76 грн.
Включення в Розрахунок вартості послуги централізованого водопостачання і, як наслідок у тариф, вищезазначених витрат є безпідставним, оскільки засновником МКП ЖКГ «Тиса» Чопською міською радою штатний розклад від 01.04.2007 р., до якого було включено бригадира та 4 операторів насосно-фільтрувальної станції не був затверджений в порядку, передбаченому статутом. Більше того, у власності (користуванні) МКП ЖКГ «Тиса» ніколи не перебувало жодної насосно-фільтрувальної станції, пов'язаної з наданням послуги централізованого водопостачання, що підтверджується листом заступника міського голови Чопської міської ради від 07.06.2013 р. (Додаток № 6).
Таким чином, включивши в тариф послуги централізованого водопостачання необґрунтовані витрати МКП ЖКГ «Тиса», як суб'єкт природної монополії, надає зазначену послугу населенню за необгрунтовано високими цінами, що було б неможливим в разі наявності конкуренції на цьому ринку, і є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Альтернативні способи надання послуг централізованого водопостачання відсутні.
Згідно ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Згідно п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є, зокрема, зловживання монопольним (домінуючим) становищем.
З огляду на викладене, користуючись своїм монопольним становищем, МКП ЖКГ «Тиса» допустило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що відобразилося у встановленні безпідставно висок тарифів на послугу централізованого водопостачання, що ущемляють мої інтереси як споживача і мають відчутний вплив на умови конкуренції на ринку, оскільки зазначені дії з сторони МКП ЖКГ «Тиса» ні в якому разі не були б можливі при існуванні на території м. Чоп значної конкуренції на ринку послуг централізованого водопостачання.
З питань, порушених в цій заяві я до будь-якого іншого органу державної влади, зокрема до суду, не звертався.
Відповідно до п. 18 Тимчасових правил розгляду справ про порушення антимонопольного законодавства України, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету від 19.04.1994, № 5 (далі - Тимчасових правил) заява про порушення законодавства про захист економічної конкуренції подається в письмовій формі й повинна містити, зокрема, перелік документів та інших матеріалів, що додаються до заяви. До заяви додаються наявні у заявника документи та інші матеріали, що підтверджують викладені у заяві обставини.
Відповідно до п. 12, 13 Тимчасових правил доказами у справі можуть бути будь-які фактичні дані, які дають можливість визначити наявність або відсутність порушення. Ці дані встановлюються такими засобами: поясненнями сторін і третіх осіб, поясненнями службових осіб та громадян, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Збір доказів здійснюється органами чи посадовими особами Комітету, відділення незалежно від місця знаходження доказів. ;
Оскільки значна частина документів та інших матеріалів в підтвердження вищевикладеного в мене відсутні, прошу з метою зібрання доказів в підтвердження фактів, викладених в цій заяві витребувати в МКП ЖКГ «Тиса»:
1. Докази затвердження станом 01.04.2007 р. штатного розкладу МКП ЖКГ «Тиса», що передбачав би посади бригадира та 4 операторів насосно-фільтрувальної станції;
2.Докази наявності у власності, користуванні МКП ЖКГ «Тиса» насосно- фільтрувальної станції.
З огляду на вищевикладене, прошу:
1.Прийняти рішення про початок розгляду справи на підставі цієї заяви.
2. Прийняти рішення у справі згідно зі статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
3. Про хід та результати розгляду цієї заяви повідомити заявника.»
Мій Чоп