|
"...Як пояснити дії колишнього лідера обласної „Нашої України” Балоги І.І., який підтримує ідею створення окремої русинської республіки?"
Коментар народного депутата України ОЛЕКСАНДРА КЕМЕНЯША з приводу спекуляцій на русинському питанні.
Тема русинства вже давно стала ареною для політичних спекуляцій, при цьому її експлуатують як прихильники, так і вороги цієї ідеї – кожен на свою користь. Я поважаю людей, які відстоюють власні погляди, але коли ці погляди починають агресивно нав’язуватися іншим та ще й закликають до розділу держави – це вже на повагу не заслуговує.
Дійсно, для Європи Закарпаття свого часу було Підкарпатською Руссю, бо для європейців ми знаходилися „під” Карпатами. Для Радянського Союзу ми стали Закарпатською Україною (наголошую – Україною), бо були „за” Карпатами. У метриках моїх батьків було записано: русин. Але в моїх документах зазначено – українець.
Я завжди гордився тим, що моя маленька Батьківщина – Закарпаття однаково рідна і близька українцям, угорцям, німцям, словакам, чехам, румунам, італійцям, євреям, росіянам - всіх не перелічити. І саме мабуть тому, що жодна національність не намагалася поставити себе вище за інші, у нас стільки років не було ні конфліктів, ані сутичок на ґрунті міжнаціональних чвар. Є родини, до яких входять представники одразу декількох національностей, і в крові їх дітей об’єдналася різна кров – саме об’єдналася. Я впевнений, що жоден із корінних жителів Закарпаття не може з упевненістю сказати, що він – чистопородний русин, навіть попри їхні завіряння.
На мою думку, ті, хто зараз використовує ідею русинства, як знаряддя до роз’єднання України, не задумувалися про те, чи мають вони на це моральне право? Одна справа – намагатися отримати визнання, як представники окремої національності. Кожен мав вільний вибір визнати себе русином під час перепису населення. Але коли до справи залучаються ідеї автономії, та ще за національною ознакою, це вже навіть не смішно. Якими можуть бути наслідки? Уявімо собі, що це сталося. І що тоді? Русинами себе визнали лише близько 10 тисяч закарпатців. Всього нас у області – більше мільйона. Знову жменька збирається керувати більшістю, обґрунтовуючи це своєю унікальністю? І придивіться уважно, хто в тій жменьці? В основному це люди із величезними амбіціями, які неможливо або важко реалізувати у масштабах України. Вони прагнуть бути елітою, вищим класом, і задля цього не гребують нічим, навіть розколом держави. Історія вже переживала подібні часи. Були вже в ній „чисті арійці”, які говорили про власну унікальність. До чого це привело – повторювати зайве.
Шанованою в світі може бути лише та держава, яку не роздирають зсередини міжнаціональні конфлікти. Сама ідея сепаратизму, фактично, відкидає нас у глиб історії, коли існували племена і удільні князівства та майже у кожному селі був свій князь. Сепаратизм свого часу погубив велику Київську Русь, бо розділена і пошматована чисельними князівськими дітками вона не змогла протистояти ворогам. Століття знадобилися для того, щоб на землях колись могутньої держави постала незалежна Україна. Колись один із великих завойовників мав девіз: „Розділяй і володарюй!” Вочевидь, саме цією заповіддю керуються зараз ті, хто намагається розділити нашу державу.
Інакше як пояснити дії колишнього лідера обласної „Нашої України” Балоги І.І., який підтримує ідею створення окремої русинської республіки? Це є яскравим доказом того, що поняття „наша” для нього менш важливе, ніж „моє”. Для чого „наша” Україна, якщо можна отримати „своє” Закарпаття? Мабуть, мало хто сумнівається, задаючи собі питання стосовно того, хто ж прагне „владарювати” у нашому краї? Вже й замок „Паланок” орендували, спочатку непогано підремонтувавши його за бюджетні кошти. Замок - є, бажаючих царювати – теж достатньо, не вистачає лише вірнопідданого народу. Я не маю сумнівів, що серед прихильників русинства багато чесних і порядних людей, але радив би їм уважно придивитися до тих, хто прагне спекулювати їхніми ідейними поглядами заради задоволення власних владних амбіцій.
Насторожує також те, що ідея русинства підтримується Москвою. Це досить дивно для держави, чиї сини багато років гинуть у Чечні саме через те, що Росія не бажає визнавати її незалежність. Тому, навчена власним досвідом, знаючи, наскільки наявність міжнаціональних конфліктів знижує авторитет держави в світі, Москва підтримує ідеї сепаратизму в Україні. На мою думку, така підтримка не є випадковою - Росії не потрібна поряд міцна Україна.
Невже навіть зараз, у час світової економічної кризи, не має більш важливих питань, ніж ті, вирішення яких нам намагаються нав’язати? Економічні негаразди не будуть питати у людей національності, і однаково битимуть по кишені і русинів, і решту українців. Але, як завжди у часи змін, увагу людей вкотре намагаються відволікти, використовуючи це задля здобуття грошей і влади.
Україна – наша Батьківщина, Батьківщина наших дітей, і дасть Бог, буде Батьківщиною наших внуків і правнуків. І тільки від нас залежить, чи будуть вони своєю Батьківщиною гордитися, бо якщо ми рішуче не засудимо ідею виокремлення, сепаратизму, гордитися їм насправді буде нічим.
byut.org
|
|
|
|
|
|
|
Логін |
|
|
|
Не зареєструвались? Ви можете зробити це, натиснувши тут. Коли Ви зареєструєтеся, Ви отримаєте повний доступ до всіх розділів сайту.
|
|
|
|