Коли вже з крану в Чопі тектиме чиста питна вода !?
(Акт-претензія споживача послуг з постачання води)
Про питну воду або її не питну якість у Чопі написали всі хто пише. Одні у ЗМІ, інші у заявах та скаргах, треті у відписках, хтось челобитними у високі інстанції. Це багаторічна проблема міста.
Автор цієї статті спробував дослідити ситуацію.
Міським водопостачанням в Чопі уже займаються майже 30 років. У кінці 90 років минулого століття тодішнім керівництвом міста було розпочато процедуру створення власного водозабору.
У міському парку було пробурено чотири 60-ти глибинні водяні свердловини, встановлено 3 висотні водонапірні резервуари, розпочато пусконалагоджувальні роботи. Вдало цю роботу продовжив міський голова Горинецький В.Й., адже на його розроблену програму «Питна вода» кабінетом Міністрів України за часів правління Юлії Тимошенко було виділено 800 тисяч гривень. Правда вибори 2006 року всю цю роботу звели нанівець: до міської влади прийшла команда делитантів.
Одні командно стверджували, що все знають і їм не потрібна будь-яка допомога, інші мовчали та покірно виконували вказівки, а треті спокійненько розпочинали свій робочий день із прийняттям бойових сто грамів горілки. Через рік після виборів 2006 року міське керівництво закопавши у нові водяні свердловини ще мільйон гривень, відчайдушно прозвітувало про артезіанську воду для чопівчан та хвацько начепило на свої груди орден «За заслуги ІІ ступеня».
Отримавши державні нагороди, проблемою міського водопостачання більше ніхто професійно майже не займайся: свердловини почали замулюватися, обладнання, яке було в парковій НФС тихенько було розкрадено. Мешканці міста знову опинилися в скрутному становищі.
Худо-бідно технічну латорицьку воду для містян подає підприємство - монополіст ВОДЧ-5, обладнання якого уже давно зношене, фільтрувальне обладнання застаріле, а металеві водяні труби по яких подається вода в місто майже згнили. Сьогодні ми можемо побачити у багатьох частинах цілі озера, які утворюються на місці проривів труб.
Проблема з питним водопостачання загострилася, коли у з лютого 2015 року водяники підняли ціну на латорицьку воду до 8,33 грн./ м³.
Час невпинно спливав, але проблема в питною водою в місті впала тягарем на сьогоднішню міську владу.
З початку 2016 року місто почало лихоманити. На новорічні та різдвяні свята водяники відключили частину міста від води, аргументуючи несправністю трансформатора, але після сильних опадів в Карпатах з кранів потекла кава. Що було зроблено сторонами, які причетні до таких ситуацій.
Містяни – обурились, виробник та постачальник води ВОДЧ-5 – розвів руками, служба надзвичайних ситуацій заявила, що у неї немає цистерн для питної води і все, а міська влада – організувала підвезення мінімальної потреби води автоцистернами.
Ми поцікавилися у новообраного міського голови Валерія Самардака, скільки триватиме така ситуація, що робиться протягом його трьохмісячної каденції, якщо робиться, щоб нормувати дану ситуацію.
Виявляється щось таки робиться. Крім офіційних гнівних листів до власників ВОДЧ-5, міська чопська влада запропонувала технічну допомогу водоочисній станції, але позитивного відгуку від неї поки що немає.
Тому було вирішено спрямувати всі зусилля в радикальному напрямку з вирішення проблеми – будівництво власного водозабору з існуючих свердловин у зоні міського парку.
З чим зіткнулись: наявні свердловини не оформлені належним чином (нема інвентарних справ, земля не відведена) за цих умов ні проект і будівництво неможливе. Тобто, десяток років, попередня міська влада навіть не зуміла виготовити технічну документацію для вирішення проблеми водопостачання. Тож прискореними темпами це питання необхідно вирішити. Паралельно у міському парку прокачано вже дві свердловини та виготовлені на них паспорти. На черзі такі роботи ще на двох інших. На думку фахівців їх дебет забезпечить значну потребу міста у питній воді. Але містяни мають знати, що ця вода має дуже високий вмісту заліза , тому вона не придатна для прямого вживання. Тут потрібно провести водопідготовку, а саме для визначення точного хімічного складу води зі свердловин їх треба промити (прокачати кілька днів). Підготовка до цієї роботи уже ведеться. На сьогоднішній день спеціалістами уже перевірено стан наявних насосів, визначається придатність підземних мереж, що йдуть до свердловин та інше.
Зараз зробити відповідні лабораторні аналізи води , адже точність хімічного аналізу – це збережені кошти міського бюджету, а це значні цифри. Завдання поставлені перед розробниками: мінімальні терміни, надійність обладнання, висока якість води, мінімальна ціна та мінімальні витрати на утримання, бо це кошти кожного споживача. Ось вам і прокрустово ложе, в яке мають поміститись проектанти та розробники.
А що ж далі? Першим ділом необхідно у міському парку облаштувати бювет, де при аварійних ситуаціях можна буде набрати кожному жителю міста необхідну кількість питної води. Далі має запрацювати станція водопідготовки, запрацювати водонапірні вежі, запрацювати існуючі та нові мережі подачі води до будинків. Як все ясно і просто. Єдине, що бентежить, як вдасться теперішній міській владі пройти шлях, який розрахований на роки за місяці.
Тут нам містянам необхідно зайняти мудру наступну позицію: якщо не можеш допомогти – не заважай.
Хоча чи мудрість є нашою характерною рисою? Поживемо – побачимо.
PS. Шановні мешканці міста!
Ситуація, яка виникла із неякісним водопостачанням міста на початку 2016 року повторюється уже декілька років поспіль.
Виробничий підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» або ВОДЧ-5, виробник та надавач послуг із водопостачання містян нічого не робить для вирішення цієї проблеми, хоча відповідно до закону України «Про питну воду та питне водопостачання» саме підприємство у виникненні таких ситуацій повинно забезпечувати споживачів питною водою. Піднявши у декілька разів ціну за воду (8,33 грн. за м³) залізничники самоусунулись від вирішення цієї міської проблеми.
Пропонуємо всім мешканця міста писати Акти–претензії до ВОДЧ-5, адже чи платитимо за мутне «латорицьке болото» чи берегтимо свої кошти, шановні мешканці міста, залежить від нас самих.
Власноручно заповніть та відправте рекомендаційним листом за наступною адресою: 88006, м. Ужгород, вул. Артилерійська, 1а, ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» .
Крім того інформуємо, що всі свої усні претензії до роботи даного підприємства ви можете висловити представникам ВОДЧ-5:
Майстер ВОДЧ-5 - 095-331-92-57
Керівник ВОДЧ-5 - 050-317-24-17
Шановні мешканці міста, захищаймо разом свої законні права.