Що нажили “непосильною працею” чопські депутати?
В Україні нарешті завершився другий етап електронного декларування. Прийняті в кінці березня зміни до закону продовжили декларування до травня. Тепер під дію закону «Про запобігання корупції» попали всі службовці виконавчих органів Чопської міської ради та депутати міської ради.
Ми вирішили здійснити аналіз поданих електронних декларацій депутатів Чопської міської ради, які є у вільному доступі офіційному сайті НАЗК. Сьогодні кожен громадянин України має можливість переглянути майнові та фінансові декларації будь-якого службовця України. Для окремих депутатів міської ради таке декларування є дуже незручним, адже тепер їм прийшлося показати на всю Україну всі свої статки та майно, яке нажито різними способами.
Отож, ми вирішили порівняти майновий та фінансовий стан міських обранців за наступними критеріями: заробітна плата та інші фінансові надходження cім’ї декларанта, приватна житлова і земельна власність, інша приватна власність та наявність автотранспорту, тобто проаналізувати статки найбільш багатих та найбідніших міських обранців за результатами поданих електронних декларацій.
Відповідно до вищезгаданого закону за неправдиве подання або неподання декларацій існує адміністративна та кримінальна відповідальність.Отож, станом на десяте травня свої електронні декларації за 2016 рік подали майже всі депутати, за винятком Товт Іштвана, декларація якого чомусь відсутня на офіційному сайті НАЗК
Що чекатиме порушника електронного декларування ми проінформуємо пізніше, адже НАЗК здійснюватиме процедуру перевірок декларацій депутатів всіх рад.
Відповідно до вимог вищевказаного закону несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування карається накладенням штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Подання завідомо недостовірних відомостей про майно на суму 100-250 мінімальних заробітних плат (або 138 – 344 тис.) встановлено штраф, який становитиме від 17 тисяч до 42,5 тисяч гривень, а за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей або умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації (більше ніж 344,5 тис. грн.) карається штрафом 42,5–51 тисяч гривень, громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Переглядаючи подані електронні декларації депутатів міської ради можна побачити досить заможних міських обранців та міських депутатів, які не володіють зовсім ніяким майном.
Пальму майнової першості можна відразу віддати депутату Чопської міської ради Плисці Валентині, керуючому справами виконавчого комітету Чопської міської ради, яка задекларувала наступне майно.
У її особистій власності є дві приватизовані квартири в місті Ужгород (68 та 97 м²) та дві земельні ділянки в Чопі площами 1000 і 5328 м². Також у її власності є легковий автомобіль Мітцубісі, 2004 року випуску. Крім того, протягом 2016 року декларант подарувала своїй дочці Юлії, студенці Харківської юридичної академії, земельну ділянку та два об’єкти нерухомого майна.
У власності чоловіка Володимира Плиски знаходяться три земельні ділянок площами 1300, 4499 та 875 м², незавершене будівництво житлового будинку площею 183 м², в якому вони давно проживають та комплекс відпочинку з вбудованими житловими приміщеннями площею 660 м². Чоловік декларанта володіє легковим автомобілем КІА, 2008 року випуску.
Тут також слід зазначити, що Володимир Плиска є одноосібним керівником селянського фермерського господарства "Золота рибка", яке ніколи в Чопі не займалося сільським господарством, але володіє ще двома земельними ділянками площами 20038 та 2578 м² та іншими двома приміщеннями площами 254, 176 м² і вантажним автомобілем ГАЗ-САЗ 2008 року випуску.
Підсумовуючи декларацію можна сказати, що сім’я найбагатшого депутата володіє житловим будинком, двома квартирами, вісьмома земельними ділянками, п’ятьма іншими приватними об’єктами нерухомості та трьома автомобілями. Загальний фінансовий дохід родини у 2016 році склав менше 160 тисяч гривень, хоча декларант чомусь не задекларувала зарплату чоловіка, адже він уже майже другий рік офіційно працює у сусідній Словакії.
Другим декларантом за кількістю майна можна вважати колишнього міського голову Галину Цар, яка у своїй декларації вказала наступне майно. Сім’я Цар проживає у двоповерховому житловому будинку загальною площею 276 м² власником якого є 80-річна мати Яворська О.Я, пенсіонерка з Львівщини. Чому в колишнього міського голови немає власного житлового майна лише можна здогадуватися.
Крім того сім’я Цар задекларувала п’ять земельних ділянок площами 2000, 1000, 300, 500 та 640 м², дачний будинком площею 36 м² та гараж площею 72 м². У сім’ї декларанта є лише один легковий автомобіль Шкода Супер Б, 2011 року випуску. Загальні фінансові прибутки декларантів у 2016 році складають близько 160 тисяч гривень.
Тут слід відмітити, що за адресою проживання декларанта також зареєстрована їхня повнолітня дочка Ольга, яка у 2015-2016 році вклала у ТОВ «Оріана ЛТД» кошти у сумі 900 тисяч гривень. Щаслива студентка київського вузу, навчаючись на факультеті міжнародних відносин заробила під час навчання майже мільйон гривень. За яку таку роботу в столиці держави студенту дали майже мільйон гривень?
У 2015 році Галина Цар була Чопським міським головою, а Іван Цар міжрайонним прокурором, тобто державні службовці з стандартною офіційною заробітною платою. Переглядаючи їхню декларацію за 2015 рік сукупний їхній дохід у десятки разів менший від мільйонних статків. Звідки взялися ці мільйонні кошти у родини ?
Крім того, декларант Галина Цар також не задекларувала членом своєї сім’ї Яворську О.Я., яка також зареєстрована за адресою декларанта і володіє земельною ділянкою та житловим будинком на Львівщині, де вона прожила майже все своє життя.
Депутат Якобчук Тодор є власником двох приватних підприємств з мільйонним статутним капіталом, які він задекларував. Крім того у його власності депутата є квартира в Чопі та він є єдиним депутатом міської ради який задекларував два дорогоцінних годинники Breguet і Patek Philippe.
В колишнього заступника Чопського міського голови та депутата Оскара Балога у власності наявні два житлові будинки площами 132 та 68 м², земельна ділянка площею 804 м² і три легкові автомобілі. У порівнянні з 2015 роком офіційне фінансове становище декларанта набагато зменшилося, і в 2016 році сукупний дохід сім’ї становить близько 200 тисяч гривень.
У секретаря Чопської міської ради Чолавина Михайла у власності є квартира площею 52 м², житловий будинок площею 97 м² та земельна ділянка в місті Чоп площею 935 м² і земельна ділянка в Ужгородському районі площею 600 м². Автомобільного транспорту в декларанта немає і за 2016 рік він заробив майже 170 тисяч гривень.
В заступника міського голови Гіжана Ігора у власності лише один житловий будинок площею 62 м², одна земельна ділянка площею 1308 м² і один легковий автомобіль. Протягом минулого року декларант отримав заробітну плату в міській раді близько 160 тисяч гривень.
Найбільшу заробітну плату у 2016 році отримав депутат Дебрецені Мігаль, який заробив майже півтора мільйони гривень (1487144 грн.). Такий великий дохід він отримав в угорській телевізійній компанії MTVA.
Другим за своїм прибутком йде депутат Берецкі Томаш, який отримав у 2016 році дохід від своєї підприємницької діяльності майже 700 тисяч гривень. Як попередній депутат він також працює в телевізійній компанії.
Окремі депутати Чопської міської ради задекларували себе як безробітні або не повністю вказали все своє майно.
Так, депутат Бублик Михайло чомусь приховав мікровен Chrysler на якому він щотижня возить до Італії українських заробітчан , заробляючи немалі кошти.
Депутат Цекус Аттіла виявився безробітним, хоча два рази на рік виїжджає на сезонні роботи в Угорщину та володіє в місті двома квартирами і приватним житловим будинком. Його дружина є власником кафе, яке розташовано на подвір’ї власного будинку по вул. Тисовій.
Депутат Комоні Лудвик не задекларував заробітну плату своєї дружини, хоча всім відомо, що Комоні С.В., вчитель початкових класів Чопської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 і отримує заробітну плату в школі.
Депутат Чопської міської ради Сабо Еріка показала в своїй декларації житловий будинок та вісім земельних ділянок, які розташовані у сусідньому селі Соломоново Ужгородського району. Право власності на всі земельні ділянки вона отримала 08 грудня 2016 року,Можливо депутат помилилася, адже двічі задекларовано дві земельні ділянки однакової площі. Проте декларант не вказала в своїй декларації відомості про свого чоловіка Сабо Миколу та відомості про двохповерховий житловий будинок і земельну ділянку в Чопі по вул. Гоголя, де вони разом проживають.
У більшості інших депутатів є житлове майно з однієї-двох квартир або будинків та по одній-дві земельній ділянці. Середній дохід більшості депутатів Чопської міської ради коливається від 100 до 170 тисяч гривень на рік.
Декілька молодих депутатів не володіють зовсім ніяким своїм майном та проживають разом з своїми батьками, правда цю інформацію вони не відобразили чомусь в деклараціях.
Електронне декларування показало статки міських депутатів та яким способом вони їх отримували. Більшість міських обранців купляли майно за власні кошти. Окремі міські обранці, які були прихильні до попередніх влад отримували це комунальне майно за безцінь.
Тепер залишилася черга за НАЗК, здійснити повну перевірку поданих електронних декларацій та правдивість даних у них.
Аналіз декларацій службовців Чопської міської ради ми проведемо пізніше, адже окремі міські чиновники, так само як і депутати, забули в своїх деклараціях вказати відомості про своїх чоловіків, житлове майно та земельні ділянки. Чекайте на наступних публікацій.
За матеріалами сайту GROZA-NEWS.com.ua