Нарешті СБУ зробила добру справу. У суддів Львова вилучили майже $1,5 мільйони доларів
Генпрокуратура України та управління СБУ у Львівській області 3 грудня провели спільну операцію за підозрою в одержанні хабарів посадовими особами Львівського адміністративного апеляційного суду.
У результаті цієї операції було знайдено і вилучено рекордну суму грошей – понад 1 мільйон доларів і понад 2 мільйони гривень готівкою. Під час операції була порушена кримінальна справа проти голови Львівського адміністративного апеляційного суду Ігоря Зварича.
Під час операції були задіяні близько ста працівників правоохоронних органів із Києва та Львова. Загалом обшуки проводилися у семи суддів згаданого суду, в різних приміщеннях, як удома, так і в робочих кабінетах. Унаслідок цих обшуків і були вилучені гроші.
Хоча операція проводилася під завісою таємності, проте інформація про затримання судді Зварича просочилася в електронні ЗМІ того ж дня. Прес-служби профільних відомств протягом дня не підтверджували, але й не спростовували інформацію. Згодом факт спільної операції СБУ та Генпрокуратури підтвердив прокурор Львівської області Олексій Баганець. З огляду на поширення інформації, СБУ вирішило терміново скликати прес-конференцію, на якій було повідомлено журналістам про подробиці справи. Як повідомив начальник УСБУ у Львівській області Анатолій Матіос, була порушена кримінальна справа за статтею, яка передбачає отримання хабара в особливо великих розмірах, стосовно голови Львівського адміністративного апеляційного суду Ігоря Зварича.
"3 грудня понад сто працівників Львівського та Київського управлінь СБУ та четверо слідчих з особливо важливих справ Генпрокуратури провели у семи суддів Львівського адміністративного апеляційного суду, у тому числі і його голови, обшуки за місцями роботи та проживання. У результаті було вилучено понад 1 мільйон доларів США та понад 2 мільйони гривень. Наразі дії з вилучення речових доказів тривають, обшуки продовжуються", – повідомив Матіос.
Водночас, як повідомив начальник першого відділу Головного управління з розслідування особливо важливих справ Генпрокуратури України Володимир Жербицький, санкції на обшук у суддів були дані іншим судом, адреса якого та ім’я судді не розголошуються в інтересах слідства. "Одержані результати у повній мірі задовольняють досудове слідство, – повідомив Жербицький, кажучи, що інформація щодо інших осіб є таємницею слідства, яка не підлягає розголошенню. – Хочу зазначити, що другу добу поспіль робота слідчих триває без сну та відпочинку".
Як повідомив Жербицький, у своїй роботі вони мали повну підтримку з боку голови Верховного Суду України Василя Онопенка та його заступника Петра Пилипчака, керівника Верховного Суду Миколи Мельника. "Найсумніше констатувати, що все частіше корупційні діяння виявляються у судовій гілці влади, – розповів Володимир Жербицький. – Усе частіше ми притягуємо до відповідальності суддів, які посідають високі місця: голів суддів та їхніх заступників".
Жербицький також констатував, що у Львові вони вперше зіткнулися з розгалуженою системою корупційних зв’язків окремих представників суддівського корпусу. "Ми мали одиночні випадки, але вперше зіткнулися не з діями одиночними, а з системою. Системою, при якій результат судового процесу вирішується не внаслідок відкритого судового процесу, а кулуарно, по кабінетах і кімнатах відпочинку. А оскільки справ багато, то щоб не забути, яке рішення має бути прийняте по конкретній справі, зацікавлені особи навіть створюють собі таблиці, де вказують, яке рішення треба прийняти і хто за це просив тощо. Своєрідний "нотатник". Це не правосуддя, це госпрозрахункове підприємство", – розповідає Володимир Жербицький.
Як повідомив начальник УСБУ у Львівській області Анатолій Матіос, СБУ упродовж 8 місяців збирала по крихтах необхідну інформацію, не порушивши при цьому норм законодавства з документування злочинних проявів. "Що стосується справ, які вирішував той чи інший суддя, треба подивитися Кодекс адміністративного судочинства. Це весь спектр суспільних відносин, які оскаржують дії влади в тій чи іншій площині. Відповідно, пересічний громадянин, який оскаржує рішення, перед цією системою був абсолютно беззахисний", – повідомив Матіос.
Водночас, як зазначили правоохоронці, наразі суддя Зварич перебуває в лікарні. "У Зварича не було ні інфаркту, ні інсульту, ні іншого стану, – повідомив Жербицький. – За нашими даними, він знаходиться в лікарні, це досить поширене явище серед посадовців, яких притягають до кримінальної відповідальності". За словами представника Генпрокуратури, спершу голову суду забрала до лікарні "швидка допомога" з діагнозом "епікриз". Однак там він через півгодини написав власноруч заяву, що почуває себе добре і не хоче там перебувати, а потім ліг в інший заклад – приватну лікарню "Богдан".
"Наголошую, що справа порушена щодо конкретної особи, голови суду, який, як і всі його підлеглі, користується суддівською недоторканістю, – констатує Матіос. – Заарештувати, затримати чи позбавити тимчасово волі ми не можемо, і це є велика біда українського законодавства, бо є певні "священні корови", яких ми не можемо чіпати". Натомість, Володимир Жербицький звернувся із проханням до депутатів Верховної Ради України, аби виправити це становище.
"Благаю депутатів ВРУ, щоб ще раз переглянули цю процедуру і зняли недоторканість зі всіх. Якщо судді недоторкані, то чому вони мають бути недоторкані. Бо щодо прокурора: будь ласка – у в’язницю, СБУ: будь ласка – у в’язницю, МВД: будь ласка – у в’язницю. Хто ж відправляє суддів? Я вже зазначав, що більша частина суддів – чесні люди. Але цією недоторканістю користуються на повні оберти, що призводить до загострення того чи іншого злочину".
Загалом, як також повідомили представники прокуратури та СБУ, вони вже відчули на собі спротив їхнім діям. Зокрема, вчорашній обшук у Зварича неможливо було розпочати о 15.00, бо слідство стикнулося з тим, що у його помешканні вимкнули світло, а всередину приміщення слідчих не допускали рідні судді. Довелося квартиру відкривати. "Слідчі дії тривали всю ніч і продовжуються до цього часу, – повідомив Володимир Жербицький. – Вилучена сума, це більша частина з обшуку квартири Зварича і частина з тих обшуків, які ми провели в інших".
Довідка INTV
25 червня 2008 року у Львові відбулося відкриття нового приміщення Львівського апеляційного адміністративного суду, розташованого на вулиці Саксаганського, 13 – інформує сайт ВАСУ. На відкритті голова Вищого адміністративного суду України Олександр Пасенюк привітав суддів та працівників апарату суду з тим, що вони нарешті отримали гідне приміщення, в якому є нормальні умови для роботи. Голова ВАСУ побажав суддям результативної роботи в новому приміщенні. "Нехай ті, хто приходять до суду у пошуках правди, неодмінно її тут знаходять", – наголосив він.
У свою чергу голова Львівського апеляційного адміністративного суду Ігор Зварич зазначив, що вперше в Україні громада міста передала для здійснення правосуддя таке велике приміщення в центрі міста. "Це свідчить про високий рівень правової свідомості львів’ян, зокрема, Львівської обласної та міської рад, яким довелося пройти нелегкий шлях, захищаючи права громади міста розпоряджатися своїм комунальним майном так, як вона вважає за потрібне", – прокоментував він подію.
Володимир Перегінець. INTV, Львів
|