ЯК СТАТИ СПІВВЛАСНИКОМ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ ?
Сьогоднішній стан житлового фонду Чопа давно потребує серйозних капітало-вкладень: і дахи протікають, і труби діряві та власне все не перерахуєш. А скільки “радості” нам приносять “художества”, які можна побачити в деяких під’їздах будинків нашого міста. Звичайно, в Чопі існує комунальне підприємство «Тиса», яке обслуговує наші будинки, за що кожен із нас платить йому щомісячно немалі кошти за ці послуги. А «тисовці» у свою чергу за наші грошики утримують чималий апарат, ну і звичайно, технічних працівників та робітників. Так було давно, так є сьогодні. А що буде потім ?
З кожним днем, роком ми хочемо жити в умовах більш комфортніших за ті, що були вчора. І є очевидним, що за таких обставин - економічних, організаційних - в найближчі десять - п’ятнадцять, а то і більше років, комунальні підприємства, на взірець «Тиси», не зможуть надавати якісні комунальні послуги городянам. “Який же вихід?”- спитаєте ви . Вихід завжди є, і в цій ситуації також. Річ у тім, що при теперішньому стані справ, житлові будинки міста не мають справжнього господаря. Формально він нібито і є, це теж комунальне підприємство «Тиса», але рівень її господарської діяльності усім нам відомий. Постає питання: що робити? Відповідь однозначна: для того, щоб кардинально змінити ситуацію на краще необхідно змінювати власника житлових будинків, а отже і кардинально змінювати підходи до утримання будинків. Тим більше, що понад дев’яносто відсотків квартир уже приватизовані і належать конкретним особам . Виходить, що у власності «Тиси» залишаються тільки фасади будинків, під’їзди, тощо, які ніколи не прибрані і завжди потребують ремонту. З іншої сторони, такий половинчатий власник - це не власник, а формальний утримувач, який ніколи не буде якісно дбати про наші будинки.
Отже, потрібний конкретний і ефективний господар. І такий господар є - це ми з вами, ті хто проживає у тих будинках. А для того, щоб стати реальним власником будинку в якому ви проживаєте, необхідно трохи вашого терпіння і власного часу. Річ у тім, що в Україні діє закон «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», який передбачив і врегулював подібні питання. Починаючи з цього номера, ми будемо публікувати матеріали, які допоможуть читачам розібратись в юридичних премудростях, котрі захочуть стати співвласником багатоповерхового будинку .
Отже, згідно статті 1 закону України "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку" ОСББ - це юридична особа, створена власниками для сприяння використання їхнього майна та управління, утримання неподільного та загального майна.
Основними перевагами створення об’єднання є те, що мешканці мають можливість:
— створити власну управлінську структуру для вирішення проблем утримання будинку та прибудинкової території;
— отримати у власність земельну ділянку, на якій розташований будинок, а також прибудинкову територію;
— самостійно визначати кошторис утримання свого житла, розмір внесків на утримання будинку;
— обирати на конкурсній основі виконавців житлово-експлуатаційних послуг для покращання якості утримання будинку та скорочення загальних витрат;
— формувати штатний розклад, персональний склад працівників та їх заробітну плату. — контролювати якість робіт у будинку;
— покращити фізичний стан будинку та умови проживання у ньому, самостійно визначати черговість проведення поточного ремонту;
— покращити фізичний стан будинку та умови проживання у ньому, самостійно визначати черговість проведення поточного ремонту;
— контролювати використання коштів за послуги з утримання будинку та прибудинкової території.
— отримувати кредит на проведення ремонтів, встановлення лічильників, облаштування прибудинкової території.
Після прийому будинку на свій баланс здавати в оренду допоміжні приміщення і скеровувати ці кошти на покращення технічного стану житла.
Отже, переваги від існування ОСББ, є очевидними, але, щоб реалізувати вказану ідею, слід здійснити ряд послідовних, чітко регламентованих кроків. Які наступні кроки потрібно зробити, щоб стати співвласником багатоквартирного будинку?
|