НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ЗЕМЛІ «ПО-ЧОПСЬКИ»
У Чопі розпочався рейдерський перерозподіл землі, який очолила місцева влада. На березневій сесії Чопської міської ради мер запропонувала, а «коаліційна» частина депутатів в єдиному пориві проголосувала за небачене досі в історії місцевого самоврядування Закарпаття рішення. Чопські депутати вирішили діяти, як це робили «советы робочих и крестянских депутатов» в революційному 1917 році – націоналізувати частину землі «місцевих поміщиків і капіталістів». Саме цікаве, що це зроблено без будь – якої попередньої перевірки, без відома осіб інтереси яких порушено.
Газета уже не один раз писала, що в Чопі йде звичайний деребан землі, але він дещо гіпертрофований. Звичайні чопівчани, наприклад, у своїй переважній більшості не мають жодного шансу сьогодні отримати клаптик землі. А ось, «сильні світу цього» із місцевої знаті, чи ті хто належить до відомої політичної сили на Закарпатті, або наближені до «царських» персон чопської влади - завжди отримають землю. Уже давно стало нормою, що для теперішньої влади, як кажуть закон не писаний. Про звичайну справедливість, взагалі не йдеться. Ця моральна чеснота людини, сьогодні не в ціні.
Щоб далеко не повертатись у минуле, наведу недавній приклад. У січні цього року, стверджують джерела, на сесії міської ради мер несподівано запропонувала внести зміни в рішення сесії Чопської міської ради п’ятирічної давнини, яким у далекому 2004 році виділено 3,5 гектари землі, такому собі ЗАТ «Український транспортний альянс».Ну, раз міський голова запропонувала, депутати проголосували «за». Змінили всього три слова, але цього стало достатньо, щоб згадане рішення юридично «помолоділо» на п’ять років.
Річ у тім, що вказаний «альянс», протягом п’яти років так і не подав на затвердження у міську раду проект відведення земельної ділянки (технічну документацію), яка потрібна у випадках оренди землі. І ось найцікавіше – Земельним кодексом України на цю процедуру відведено один рік і він може бути продовжений однин раз на такий самий термін. У разі якщо протягом встановленого строку технічна документація не подана на затвердження до відповідного органу, дозвіл на її розроблення вважається анульованим.
Щоб цього не сталося, у мерії вирішили «омолодити» рішення сесії міської ради п’ятирічної давності – внісши до нього незначні зміни. Звичайно, що більшість депутатів і не догадувалася про сутність цієї комбінації, народні обранці, і не підозрювали, що їх в черговий раз просто-на-просто використали в темну. Про мотиви подібного піклування за інтереси окремої комерційної структури, наразі невідомо, але зрозуміло, що 3.5 гектари землі за просто так не віддають…
На цьому фоні цікавими видалися наступні революційні дії міської влади. Як відомо протягом трьох років, у Чопі не проведено жодної продажі землі через аукціон. Все віддавалося за принципом: «я тобі, ти мені». Зрозуміло, що від подібної діяльності міська казна безповоротно втратила мільйони гривень.
І ось, нещодавно, керівництво міста стало невпізнанним. На березневій сесії Чопської міської ради мер запропонувала, а «коаліційна» частина депутатів в єдиному пориві проголосувала за небачене досі в історії місцевого самоврядування Закарпаття рішення. Чопські депутати вирішили діяти, як це робили «советы робочих и крестянских депутатов» в революційному 1917 році – націоналізувати частину землі «місцевих поміщиків і капіталістів». Саме цікаве, що це зроблено без будь – якої попередньої перевірки, без відома осіб інтереси яких порушено.
Не повірите шановні читачі, але судячи зі слів мера, це зроблено, начебто для того, щоб конфісковану землю в майбутньому продати через аукціон. Саме так. Зрозуміло, що ніякого земельного аукціону найближчим часом в Чопі не буде, але для мобілізації нестійких депутатів «на правое дело», цей революційний метод спрацював.
Не вдаючись в юридичні тонкощі цього питання, нехай ним займаються фахівці, з великою долею ймовірності можна спрогнозувати, що в кінцевому результаті від націоналізації землі «по-чопськи», виграють ті чиновники, які отримають можливість домовлятися з минулими користувачами землі, а значить отримувати «відкати» за поновлення статусу- кво. При потребі, теперішня ручна міська рада, завжди проголосує, щоб націоналізовану землю знову повернути попередньому користувачеві. Для цього достатньо знову скасувати уже скасоване рішення міської ради. Чи не видається вам шановні читачі, це надто знайомим ? Скасував Указ, припинив Указ, відновив Указ і так до безмежності. …
Ось, виявляється звідки ростуть ноги у правового свавілля. З іншого боку, цей факт наочно засвідчує, що теперішня чопська влада вміє тільки віднімати, забирати і ділити, звичайно на свою користь.
В історії з націоналізацією землі «по- чопськи» цікавим є ще один факт. Забравши землю в одних, міська влада не внесла її, як цього вимагає Закон, до земель запасу, щоб в майбутньому розподілити цю землю виходячи з потреб територіальної громади, наприклад, людям, які хочуть будувати індивідуальне житло.
Замість цього, міський голова нав’язала депутатам прийняти рішення про включення цих земель у список, які в майбутньому будуть продані на аукціоні. Непогана ідея, але це тільки на перший погляд.
Певна річ, що виникає питання: чому «конфісковану землю» так поспішно включили в список на продажу? Про що це засвідчує? Насамперед про те, що міський голова Галина Цар робить все від неї залежне, аби черговики на землю, не отримали жодного клаптика землі, це по-перше. Щоб мати можливість розпоряджатися цією землею на свій розсуд в майбутньому, чопська градоначальниця «сховала» її у химерний список , який завжди можна корегувати у будь-який бік, це по-друге. По-третє, стає також зрозумілим, чому міська влада саботує проведення інвентаризації землі в Чопі – не хочуть, щоб депутати і громадськість володіла інформацією про фактичні запаси вільної землі в місті.
Але повернемося до питання майбутніх земельних аукціонів, які принаймні задекларувала чопський мер під тиском окремих депутатів. Чи відбудуться такі аукціони у нашому місті. Теоретично так. І навіть практично земельний аукціон може відбутися в Чопі. Однак, давайте задамось питанням: чому протягом трьох років, про земельні аукціони у мерії навіть і чути не хотіли. Депутати міської ради від БЮТу чи не на кожній сесії закликали ввести порядок надання землі для потреб бізнесу тільки через аукціон. Проте, всі їхні пропозиції розбивались об глуху стіну мовчання міської влади.
Натомість, сьогодні міська влада пожвавішала у цьому питанні. Чому би це ? У мерії стверджують, що у такий спосіб хочуть поповнити міську казну. Можливо це і так. Але давайте подивимося: чи найбільш підходящий час вибрала мер і Кº для тотального розпродажу землі в Чопі? Адже в Україні панує економічна криза і купівельна спроможність середнього і великого бізнесу (про малий бізнес і не згадуємо) з цієї причини знизилась у рази. Якщо гіпотетично аукціон і відбудеться, то це буде продаж землі завчасно визначеному покупцеві, без реальної конкуренції.
Значить під час такого аукціону чопська громада і землі позбудеться і казна не отримає коштів, які могла би одержати в період економічної стабільності в Україні. Висновок у цій ситуації один - у період економічної кризи слід припинити продажу будь-якого майна і землі насамперед, оскільки у кращі часи за неї можна буде отримати набагато більше коштів.
Однак в мерії думають по-іншому. І не тільки думають, а уже почали діяти. Виходить, що в одних, чужих для влади, землю забирають, щоб віддати її за безцінь своїм. Хто ці свої? Думаю, що не варто персоніфікувати особи грошових гаманців з Ужгорода чи Мукачева. Усі вони краянам відомі. І грошей зароблених «непосильною працею» у них достатньо, щоб оптом скупити весь Чоп, тим більше, коли на їхньому боці буде міська влада. А народ - спитаєте ви? Про народ у Чопі згадують тільки під час виборів.
І передостаннє. Виникає питання чому адміністрація мера фактично веде дискримінаційну політику по відношенню до простих чопівчан? Мер на словах нібито турбуються про віртуальні «закрома Родины» - бюджет, а простий мешканець Чопа роками не може отримати елементарного блага встановленого Конституцією - маленький шматок землі.
Знаючи про існування цієї проблеми, міська влада, що називається і палець об палець не вдарила, щоб якось її розв’язати. З іншого боку виникає питання: чи не завелика розкіш для громади Чопа, коли за одну каденцію, скажемо теперішнього мера , буде розпродана уся чопська земля? Що залишиться нашим нащадкам? І взагалі: куди така поспішність? Чи не до виборів готується голова Чопської міської організації «Єдиний Центр» Галина Цар ?
Звичайно, що деякі обставини викладені в статті є особистим баченням подій автора цих рядків. Однак, очевидним залишається факт - в Чопі розпочався процес рейдерського перерозподілу землі, який очолила міська влада. Не дарма кажуть, що поганий приклад заразливий. Пригадаймо, різні комбінації заволодіння землею, які у свій час обкатувалися на землях санаторію «Синяк» та заповідника «Синевир».
І ось настав час, коли ця зараза потрапила до Чопа і тут починає розпускати свої щупальця. У випадку з «Синяком» і «Синевиром», на щастя тамтешніх мешканців у ситуацію своєчасно втрутилася безпосередньо Юлія Тимошенко. А хто втрутиться в націоналізацію землі «по- чопськи»? Напевне, це повинні зробити самі чопівчани, якщо вони переживають за долю міста, хочуть, щоб Чоп не став першим «приватизованим» на Україні містом.…
І на останок залишається назвати депутатів, які голосували за націоналізацію землі, щоб городяни та підприємці Чопа знали своїх «героїв».
Отож, проголосували «за»:
Андриканич Й.І., Бажура О.І., Костецький О.І., Масляний Я.В., Німець М.П., Ломов О.В., Максимчук О.О., (Відродження);
Марухнич Б.І., Попенко В.М., Вересюк К.І., Яворів О.З., Цар Г.В.(НСНУ);
Купавцева М.І., Мельниченко В.І., Забєлін В.М. (ПР);
Комоні Л.Л. (КМКС);
Сігайов В.Д. (Партія честі і боротьби з корупцією);
Фелдій О.П.(Народна партія);
Радаманов О.М (позафракційний).
Голосували «проти» :Чолавин М.В.(БЮТ); Купавцев В.О. (Селянська партія).
«Утрималися»- Балог О.О.,Висоцький В.В.(КМКС). Інші депутати були відсутніми на засіданні сесії.
Не берусь прогнозувати, як насправді будуть розвиватися події в прикордонному містечку, але смію припустити, що подібні речі нічого доброго не принесуть усім сторонам. Отож, ще не пізно зупинитись.
А тим часом чопівчанам варто подбати про своє майно, а то міська влада візьме і націоналізує його. Нічого не вдієш, такі сьогодні тут порядки.
Мій ЧОП
|