МЕРА ЗМУСИЛИ ВИЗНАТИ СВОЮ ЧЕРГОВУ ПОМИЛКУ
Конфлікт інтересів. Це словосполучення останнім часом стало часто вживане в Чопі. Приводом для цього послужило підняття ціни на землю в кінці минулого року. З самого початку було зрозуміло, рішення не достатньо пропрацьованє і є не на часі. Депутат міської ради Іван Левкулич застерігав, що воно може створити соціальну напругу в середовищі підприємців, а тому його потрібно перенести на пізніший час або підвищувати в менших розмірах. Проте знайшлась критично необхідна кількість місцевих депутатів, які з благословення мера, новим тарифам на землю включили зелене світло.
Першими оговтались підприємці, які відвідавши мерію зрозуміли, що такого фінансового тягаря вони не витримають. Після цього почалась дискусія, яка згодом переросла у відкритий конфлікт між мером з однієї сторони і підприємцями Чопа з другої сторони. Чому це сталося? Ну, по - перше, міська влада в особі мера захотіла закрити усі фінансові діри за рахунок групки підприємців - орендарів землі. Останні в свою чергу звівши дебет з кредитом зрозуміли, що запропоновані міською владою ціни на землю роблять їхній бізнес нерентабельним. Фактично постало питання: бути чи не бути їхньому бізнесу. Особливо, це стало відчутним сьогодні в період економічної кризи, коли кожна копійка на рахунку в буквальному розумінні цього слова. Наприклад, в одному із приватних підприємств Чопа (з етичних міркувань не будемо його вказувати), сьогодні фактично стоїть питання про звільнення працівників. Проте, керівник згаданого підприємства несучи величезні збитки не вдався до таких болючих заходів і поки що зберіг колектив в попередньому складі, виплачуючи працівникам зарплату.
У цих умовах перетягування тарифного канату між мером і підприємцями тривало з лютого по квітень. До розв’язання конфлікту були залучені відповідні інстанції Закарпатської ОДА та урядовці Кабміну. Ситуація з кожним днем ставала напруженішою. І добре, що поради компетентних фахівців не пройшли даром. Мер зі своєю челяддю нарешті, зрозуміли, що немотивованим підвищенням тарифів на землю вони черговий раз, що називається, «дали маху».
Історія цього конфлікту є повчальною для обох сторін і показовою для чопівчан. Стало зрозуміло, що розхвалена команда «професіоналів», не здатна прорахувати наслідки своїх рішень навіть на декілька кроків вперед. Ще декілька подібних рішень і в Чопі не залишиться серйозних платників податків, стверджують джерела у міській раді. Наприклад, окремі підприємці міста, розуміючи, що в Чопі бізнесу не допомагають, а в буквальному розумінні його давлять, почали серйозно вести розмови про наміри щодо перереєстрації своїх підприємств в інших населених пунктах Закарпаття. А це значить, що всі податки від їх бізнесової діяльності будуть сплачуватися за місцем реєстрації підприємства. Першими кандидатами, які ймовірно можуть покинути Чоп, називають ТОВ «Ін-формЦентр», ТОВ «ТелекомІнтерСервіс» та ще з п’ятірку подібних підприємств. За мірками Чопа це середньої руки платники податків. І, що після цього буде робити міська влада? Невідомо! Підприємці скаржаться, що практично, кожен із них останнім часом зазнав надмірної “уваги” з боку фіскальних органів. Як стверджують злі язики, це відбувається з подачі хазяйки головного кабінету будівлі по вулиці Берег,2. Зрозуміло, що так підприємництву не допомагають.
Проте повернемось до тарифів на землю. Коли стало зрозуміло, що нові ціни на землю категорично не сприймаються у середовищі підприємців - настала черга головної болі уже в мера зі своєю челяддю. Після цього почався зворотній процес. Але, як визнати помилку, та ще й при цьому не втратити обличчя в очах громадськості? Ну, зрештою, це право кожного виправдовуватися хто, як вміє.
Проте, остаточна розв’язка наступила на квітневій сесії міської ради. З’ясувалося, що зусилля частини депутатів міської ради і підприємців міста не пройшли марно. На розгляд згаданої сесії мер внесла, а депутати прийняли нові ставки вартості земель, які знаходяться в оренді. Якщо раніше річна орендна плата складала 11 відсотків від розміру нормативно-грошової оцінки (НГО) земельної ділянки, то цього разу для розміщення благодійних неприбуткових організацій, підприємств по виготовленню хлібобулочних виробів, підприємств по реалізації преси, її вартість зменшили до 3-х %. Усі інші будуть сплачувати 6-ть % НГО.
З огляду на діючу методику обчислення, цього разу тариф на землю вийде значно нижчим, хоча не таким, як би хотілося… Проте, сам факт, що підприємці заставили міську владу рахуватися з їхніми інтересами, є значною перемогою представників чопського бізнесу та власне усіх чопівчан. З чим їх і вітаємо.
Підводячи підсумки в цій не зовсім приємній історії можна констатувати, що керівники міської ради так і не навчилися робити належних висновків із своїх помилок, а чужих вони не хочуть бачити. Кажуть, що іноді краще самому вчасно визнати помилку, аніж чекати коли тебе заставлять це зробити інші. Ну, але для цього щонайменше потрібно мати мужність і здоровий глузд.
Ж.Борецька, для chop.in.ua
|