ЧИ ПОТРІБНО ЧОПУ ПОСИЛЕНЕ ВИВЧЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ?!
Останні три-чотири роки стало зрозуміло, що Україна перетворюється в державу крайнощів. На порядок денний із завидною регулярністю піднімаються питання, які не завжди на часі, або є другорядними для широкого загалу українців. Схоже, що найулюбленішою “фіш-кою” чиновників із цього ряду, є мовне питання, яке при нагоді вони використовують у власних політичних інтересах. Хоча, українців сьогодні турбують проблеми набагато прозаїчніші.
А нещодавно київські можновладці з того ж середовища знову витягли з під сукна питання мови. Цього разу мається на увазі посилене вивчення української мови. Звичайно, що українська мова є державною мовою, але чи єдиною мовою для спілкування, сьогодні важко стверджувати однозначно. Про це ведуться дискусії уже не один рік. Саме питання двомовності в Україні стало перепоною для втілення у життя гасла “Схід і Захід –разом!” І ось, нещодавно, чиновники від освіти знову створили проблему, яка на думку автора ніяк не буде сприяти згуртуванню багатонаціонального середовища Закарпаття і Чопа зокрема, а скоріше навпаки. Мова йде про те, що Міністерство освіти, очолюване “нашоукраїнцем” Іваном Вакарчуком видало наказ № 461, який зобов'язує запровадити посилене вивчення української мови “національними меншинами” в загальноосвітніх школах. Більше того, це рішення спущено в упаковці державної програми. Напевне, щоб придати йому більшої легітимності, на минулій сесії міським головою було винесено на затвердження уже місцеву програму поглибленого вивчення української мови в Чопській ЗОШ I-III ступенів №2.
Як інформують джерела у міській раді, згадану програму депутатському корпусу представляла начальник управління освіти Чопського міськвиконкому Марія Лугова. На перших порах, коли йшло обґрунтування доцільності прийняття програми нічого не обіцяло бурі. Але коли розпочалося обговорення стало зрозуміло, що мер внесла на затвердження не цей документ і він не буде прийнятим.
Річ у тім, що у Чопі до 35 відсотків населення складають угорці, немала кількість серед чопівчан росіян, білорусів, словаків та інших національностей. І ось, їм пропонують у не зовсім коректній формі посилено вивчати українську мову, викладання якої на їх думку і так в достатній мірі враховано теперішньою шкільною програмою.
Стосовно доцільності прийняття такої програми спочатку виступила депутат від ПР Валентина Мельниченко. Потім слово взяли депутати від КМКС Гейза Ковач, Оскар Балог, Віктор Висоцький, які категорично заявили про недопустимість прийняття подібної програми, оскільки на їх думку вона порушує права “нацменшин”, які мешкають в Чопі. Одночасно в залі лунали несхвальні репліки щодо згаданої програми від депутатів Олекс андра Ломова та Олександра Радаманова.
Проте, міський голова намагалася переконати депутатів в актуальності запропонованої нею програми. Після цього виступив депутат від БЮТ Іван Левкулич, який сказав, що: “Уже 17– ть років в незалежній Україні здійснюється вивчення української мови в рамках шкільної програми і жодного разу не виникало потреби загострювати увагу громадськості на посиленому вивчені цього предмету, а тим більше приймати спеціальну програму депутатам міської ради в компетенцію яких не входить прийняття подібних рішень”. На думку депутата “програму потрібно зняти з голосування остаточно і не повертатись до цього питання”. Але, напевне, щоб не “втратити обличчя”, міський голова запропонувала вка-зане питання зняти з голосування і направити на доопрацювання.
|